Nytt festligt bubbel och gott matvin till säsongens fisk, skaldjur och lättare rätter – finns att beställa nu!
Många svenskar har fått upp ögonen för Österrikes nationaldruva grüner veltliner. Nu släpps två nya viner från välrenommerade Weingut Jamek i Systembolagets beställningssortiment. Det ena är en mousserande sekt som passar utmärkt till festligare tillfällen, det andra ett friskt och matvänligt vitt vin.
Finns att beställa nu via Systembolagets hemsida.
Sekt Grüner Veltliner Brut
Nr 79147 | 750 ml | 12 % VOL. | 269 kr
Mousserande vin på grüner veltliner-druvan med frisk och ungdomlig karaktär.
SMAK: Inslag av gröna äpplen, apelsinzest och ett stänk av vitpeppar. Fina bubblor, livlig syra och en rund, silkig ton av bröd som ger vinet elegans och djup.
METOD: Den andra jäsningen sker enligt den klassiska metoden i flaska, följt av 18 månaders lagring på jästfällningen, vilket bidrar till vinets komplexitet och krämiga mousse.
PASSAR TILL: Serveras vid cirka 6–8 °C som apéritif eller till lättare rätter av fisk, skaldjur eller grönsaker.
Ried Steinwand Grüner veltliner Federspiel 2024
Nr 78074 | 750 ml | 12,5 % VOL. | 219 kr
Vitt vin på grüner veltliner-druvan med frisk och elegant smak.
SMAK: Inslag av ängsörter, färskt äpple, vita stenfrukter och en lätt fruktsötma i avslutet. Balanserad syra, fin struktur och en nyanserad, harmonisk eftersmak.
ODLING: På Weingut Jameks odlingar växer grüner veltliner-druvorna i gamla anlagda stenterrasser på de branta sluttningarna ner mot floden Donau. Vinet skördas för hand och sedan tas det om hand på traditionellt sätt innan det lagras i ståltankar.
PASSAR TILL: Serveras vid cirka 8–10 °C som apéritif eller till rätter av fisk, skaldjur eller ljust kött.